Aktualności

   

Ekonomia, ekologia i nowoczesność

    Kalkulacja kosztów inwestycji jest zawsze wykonywana indywidualnie, gdyż każdy budynek bez względu na to czy jest nowo budowany, czy modernizowany posiada inną charakterystykę cieplną.
    Wielki wpływ na ostateczne koszty inwestycji i koszty eksploatacyjne ma układ pomieszczeń, powierzchnia ogrzewanego budynku, oraz wynik wywiadu z klientem dotyczącym konkretnych wymagań. Wbrew pozorom koszt instalacji kotłowni opartej o pompę ciepła tylko nieznacznie przekracza koszt założenia ogrzewania gazowego.
    Ludzie często porównują jedynie koszt kotła, przy czym instalacja kotłowni gazowej wymaga także projektu przyłączy i jego wykonania, budowy komina i drzwi ognioodpornych, które w przypadku pompy ciepła nie są potrzebne. Jeśli chodzi o kalkulację średniorocznvch kosztów ogrzewania, poniżej przedstawione wyniki porównania są jednoznaczne. Pompa Ciepła jest w tej chwili najtańszym na ogrzewanie domu.
    Przykładowo dla domu o powierzchni 130m2 i zadanej temperaturze wewnętrznej 22 stopnie C, na ogrzenie gazem w ciągu roku wydajemy: 4450zł, olejem opałowym: 8660zł. Eko-groszek i pellet wykazują porównywalne koszty w wysokości 3300zł, węgiel zaś jako najbardziej ekologiczny z tradycyjnych źródeł ciepła emituje koszty na poziomie 3180zł. Pompa ciepła w omawianym przypadku na całoroczne ogrzewanie domu i c.w.u będzie potrzebowała 1920zł.