Aktualności

   

Pompa ciepła a stara kotłownia

    Wbrew pozorom zamiana tradycyjnego kotła na pompę ciepła nie wiąże się z większymi problemami technicznymi. Dotyczy to zarówno instalacji wewnątrz domu, jak i wykonania dolnego źródła.
    Nawet na bardzo małej działce można wykonać odwierty i zamontować sondy pionowe. Całość prac modernizacyjnych, a więc ustawienie pompy oraz bufora, wpięcie się w starą instalację i wykonanie kolektora lub odwiertu trwa przeważnie tylko kilka dni.
    Z pompą ciepła najlepiej współpracuje ogrzewanie podłogowe, ponieważ znajduje się w nim większa ilość czynnika grzewczego niż w tradycyjnej instalacji grzejnikowej, poza tym jastrych ma dużą pojemność cieplną - taki układ pozwala na łatwiejsze utrzymywanie temperatury. Grzejniki zachowują się natomiast inaczej, bardzo szybko się nagrzewają, ale również bardzo szybko stygną.
    Dlatego też w przypadku modernizacji ogrzewania, kiedy inwestor nie decyduje się na zakładanie podłogówki, aby zwiększyć pojemność wodną, a wraz z tym pojemność cieplną – stosuje się zbiorniki buforowe. Dzięki nim można zachować stabilność temperatury, a tym samym wyeliminować niekorzystne zjawisko częstego włączania się i wyłączania pompy ciepła.